START  SAKRAMENTY  INTENCJE  MINISTRANCI  GALERIA 

INTENCJE MSZALNE
 

4 TYDZIEŃ ZWYKŁY 30 I – 5 II / 2023

ŚRODA 1 II

18.00 +Marię 2 r.śm., Józefa Strączkowskich, Władysława Gertrudę Krawiec, Gabrielę Szulc

CZWARTEK 2 II

9.00 +Elżbietę 45 r.śm., Franciszka Nawrockich, Annę Stanisława Puchalskich

18.00 +Joannę Jana Góra, zm. z rodziny Kałużnych, Mariannę Fijakowską

PIĄTEK 3 II

18.00 +za zmarłych z wymienianek rocznych

SOBOTA 4 II

18.00 +Dominika Lisa (int. od Joanny i Marcina Śniadych z synem)

18.30 +Marię Jana Śniady i zmarłych z rodziny Plewów i Pachołków

NIEDZIELA 5 II

9.00 +Wiesława Demel (int. od siostry Grażyny, siostry Renaty z rodz., siostry Danuty, Magdy Dzierla z rodz., Dariusza Biniek z rodz., Ewy Jasik z rodz., rodz. Koryciaków, Agnieszki Szulc z rodz. i Zofii Plewa, kuzynki Ireny z rodz. i chrześniaka Zbigniewa, kuzynki Basi Siewiera)  

11.00 +Juliannę Feliksa Stanisława Józefa Tadeusza Jasik, Gertrudę Józefa Jana Edmunda Sylwina Szczepaniak

11.45 Chrzest Nikodema

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

4 NIEDZIELA ZWYKŁA – 29 I 2023

1. W czwartek przypada Święto Ofiarowania Pańskiego czyli MB Gromnicznej. Rano o 8.45 śpiewamy Godzinki. Poświęcenie gromnic na Mszy św. o 9.00 i 18.00. Bardzo proszę swoje świece zaopatrzyć w okapniki  aby nie pochlapać woskiem ławek i posadzki. Dzieci z klasy III przygotowujące się do I Komunii św. zapraszam wraz z rodzicami na Mszę św. o godz. 18.00 na poświęcenie świec, a po Mszy św. będzie spotkanie z rodzicami.
2 lutego to
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, podczas obu Mszy św. zbiórka na tacę przeznaczona będzie na potrzeby zakonów klauzurowych w naszej diecezji.

2. W 1 piątek m-ca, adoracja Najśw. Sakramentu i spowiedź o 17.30.

3. W niedzielę o 8.50 rano modlitwa różańcowa i zmiana tajemnic.

4. Za wywóz śmieci na cmentarzu mamy w tym roku do zapłacenia 3400 zł. Opłata za śmieci będzie taka sama jak w ub. roku – a więc 20 zł od jednego grobu. Bardzo proszę zabrać koperty ze stolika przy wyjściu i potem wrzucać je do puszki przy pierwszym filarze po lewej stronie, do końca lutego. Proszę powiadomić się nawzajem o tej opłacie, tym bardziej, że nie pobieram „pokładnego” ani za miejsce na cmentarzu. Jest mi bardzo niezręcznie przypominać o zaległościach, kiedy rodzina zjawia się w kancelarii z racji pogrzebu i okazuje się, że od wielu lat nie regulowali opłaty za śmieci. W ub. roku 18 grobów nie zostało opłaconych za wywóz śmieci.

5. Planujemy dokonać fumigację kościoła. W wielu miejscach (w ławkach, w futrynach, w boazerii na suficie i na belkach dachu) pojawił się spuszczel pospolity i kołatek domowy (potocznie kornik), szkodnik, który atakuje drewno. Z biegiem lat może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Fumigacja kościoła to w praktyce gazowanie drewna, które zaatakowane jest w kościele przez szkodniki. Zastosowany gaz fosforowodór PH3 w trakcie fumigacji napełnia cały kościół i dociera we wszystkie miejsca od szczytu więźby dachowej, przez całe wnętrze kościoła. Kościół na zewnątrz jest wtedy cały ofoliowany i wyłączony z użytku przez 2 lub 3 tygodnie. Fumigacja gwarantuje to, że gaz można zastosować do drewna które jest pokryte powłokami takimi jak farby, lakier, lakierobejca czy glazura, co stanowi istotną różnicę i ogromną przewagę wobec np. metody stosowania preparatów i oprysków. Po fumigacji kościół jest wietrzony, po czym, dzięki urządzeniom pomiarowym, stwierdza się brak gazu i całkowite bezpieczeństwo dla zdrowia.

W ostatnią niedzielę na spotkaniu z Radą Parafialną uzgodniliśmy konieczność wspomnianej fumigacji i wtedy przymierzaliśmy się do bardzo taniej firmy Ardis z Łodzi, która była u nas 2 tygodnie temu.

W ostatni czwartek przyjechała też firma Drevpol z Garwolina k. Warszawy, która specjalizuje się tylko w tych pracach na całą Polskę i ma na koncie kilkadziesiąt gazowanych kościołów zwłaszcza zabytkowych. Zrobiła dokładne badania i pomiary naszego kościoła. Za tydzień będę znał ich wycenę prac.

Firma Ardis z Łodzi oszacowała koszt fumigacji ok. 10 000 zł. co wydaje się bardzo tanio w porównaniu z Firmą Drevpol z Garwolina. Drevpol  – wykonuje te prace od 50 000 zł do ponad 120 000 zł. /dzwoniłem do kilku parafii gdzie była fumigacja kościoła/

Decyzja z naszej strony jest trudna - ale musimy podjąć się ratowania drewna w naszym kościele, aby potem nie trzeba było popaść w ogromne koszty wymiany wszystkiego co jest drewniane w całym kościele.

Z Radą Parafialną będę się chciał spotkać jeszcze raz w najbliższym czasie w celu wyboru firmy.

Jak wygląda fumigacja kościołów, można zobaczyć w gablotce w kruchcie przy wyjściu oraz na stronie internetowej naszej parafii.

https://www.drevpol.eu/oferta_fumigacja_kosciola.html

https://www.spuszczel.info/etapy-fumigacji-czyli-najbardziej-wszechstronnej-metody-na-spuszczela-spuszczel-zwalczanie/


Drugą ważną sprawą, jest wymiana drzwi do kostnicy od strony ulicy, ponieważ kornik zniszczył je nieodwracalnie i wymiana jest bardzo pilna - oraz drzwi wejściowe od strony zakrystii.

W związku z tym nadal podtrzymujemy składki inwestycyjne w każdą drugą niedzielę m-ca, które przeznaczamy na wspomniane prace przy kościele.

6. Szczęść Boże.